יום שישי, 23 במרץ 2012

סמרטפון היברידי

האנדרואיד שהופך לאובונטו... מקור: www.ubuntu.com


סמרטפון היברידי - העתיד כבר כאן?
פעם, בימי קדם, (כלומר לפני שנים ספורות...), החיים האלקטרוניים האישיים היו מאוד מסודרים. בבית או במשרד היה לנו מחשב שולחני. אם היינו בדרכים, הסתרבלנו עם הלפטופ הכבד והמגושם, ויחידי הסגולה מבינינו שלפו מהכיס את הצעקה האחרונה – את הסלולרי הקטן והפרימיטיבי (זאת הייתה התקופה היחידה בהיסטוריה האנושית, שבה הגברים התחרו ביניהם "למי יש יותר קטן"...). בימינו,עם שפע הפתרונות הממוחשבים העומדים לרשותנו, העסק הפך להיות קצת פחות ברור. הטבלט והסמרטפון, שפרצו לשוק בשנתיים-שלוש האחרונות כאש בשדה קוצים, טרפו את כל הקלפים והותירו את המשתמשים קצת מבולבלים, כשהם צריכים לגשת למחשב. למשתמש הממוצע יש היום לפחות שניים-שלושה מחשבים בהם הוא משתמש בו-זמנית והבלבול (וגם הבזבוז) רק הולך וגדל. האם לשלוף את הסמרטפון ולהוציא את העיניים? או לשלוף מהתיק את הנטבוק העסקי הקליל, שאי אפשר בלעדיו? או אולי את הטבלט החדיש? ומה עם המחשב הביתי, שלקחנו משכנתה עבור החומרה המתקדמת שלו, אבל עומד לו מיותם כבר כמה ימים? ואיפה כדאי לי לכתוב את המסמך הדחוף? או לעבד את התמונות שכרגע צילמתי? או לצפות בסרט שהורדתי? ועל איזה מחשב, לעזאזל, שמרתי את העבודה שאני אמור להגיש הבוקר?


מחשב נייד דור I... מקור: www.hahastop.com

אם להודות על האמת, כשאני מתבונן מהצד על ההתפתחויות האחרונות בשוק הסמרטפונים והטבלטים, אני תוהה, כמה עתיד נותר למחשב האישי, בפורמט המוכר שלו, נייח או נייד. הסמרטפון של ימינו, הולך ומשתכלל בקצב שקשה לעמוד בו. אם עד לפני שנה-שנתיים, מעבד במהירות 800 Mhz נשמע כחזון אחרית הימים, הרי שהיום, מעבד מרובע ליבות במהירות 1.4 Ghz הוא כבר חזון נפוץ בצ'כונה. ועוד לא דיברתי על הביצועים הגרפיים, שנותנים נוק-אאוט למחשבים הרגילים, או על נפחי האחסון שרק הולכים וגדלים - לסמרטפונים ולטבלטים של ימינו יכולת אחסון של 32 או 64 GB (!!!) על כרטיס זיכרון בגודל של ציפורן.... ולצידם, מערכות ההפעלה הנפוצות של הסמרטפונים והטבלטים הולכות ומשתכללות, ומתחילות לשים בצל את המערכות הקלסיות של מחשבי ה-PC ה"קשישים”. מכירים את התסכול, כשאתם עוברים מהאנדרואיד החדיש והקליל שמותקן לכם בסמרטפון, או מהאייפון הזריז והמהיר, למחשב האישי, עם מערכת החלונות הכבדה והמגושמת?

אז מה עושים? משלבים!

מקור: יח"צ     Asus PadPhon
הרעיון הוא פשוט: משתמשים בסמרטפון כמחשב היחיד, תוך ניצול כוח המחשוב ההולך ומתחזק שלו ושלל האפליקציות, הנותנות מענה כמעט לכל תחומי החיים הממוחשבים. כשרוצים מסך קצת יותר גדול ונוח, מחברים אותו למעין מסך דמוי טבלט "טיפש", חסר מעבד, שרק מרחיב את המסך ומספק, על הדרך, גם תוספת סוללה וכמה כניסות נוספות, כמו USB רגיל, VGA ועוד. כשרוצים "ממש" מחשב, מחברים את הסמרטפון לתחנת עגינה, המחוברת לערכה רגילה של מסך-מקלדת-עכבר, בדיוק כמו מחשב רגיל. וכשחשקה נפשנו באתנחתת מולטימדיה, תחנת העגינה מתחברת למסך הטלוויזיה והסמרטפון הופך להיות סטרימר לכל דבר. ולא, לא אני המצאתי את הקונספט ההיברידי הנ"ל (וחבל...). הרעיונות הללו רצים באוויר הווירטואלי כבר זמן מה, וכמה חברות אף התחילו להציע דגמים, שיודעים לעשות את זה, באופן מלא או חלקי.

כדי שלא תשארו מאחור ותהיו מעודכנים במה שהולך לקרות, כשתשקלו בפעם הבאה איזה מחשב לקנות, ליקטתי למענכם כמה דוגמאות מהשטח, שנחשבות בעיניי כפורצות הדרך, נכון לרגע כתיבת שורות אלו.


מוטורולה – הראשונה להציע את הקונספט המלא:

למכשיר הסמרטפון המתקדם שלה, ה-Atrix, מציעה מוטורולה מעין לפטופ, או כפי שהוא מכונה lapdock, בעל מסך של 11”, המופעל כשמחברים אליו את המכשיר. עם החיבור, מופעלת מתוך הסמרטפון תוכנת הפעלה משנית מבוססת לינוקס, שמציעה שולחן עבודה רגיל, הכולל, בין היתר, דפדפן פיירפוקס מלא ומבחר תוכנות משרדיות שונות. בזמן העבודה על הלפ-דוק, הסמרטפון ממשיך לתפקד כטלפון והממשק שלו מופיע על המסך, כשאת השיחות ניתן לנהל באמצעות רמקולים מובנים או אוזניות. למוטורולה עוד דגמים של הלפ-דוק, המותאמים למכשירים אחרים, אבל הדגם שבתמונה זכה לחשיפה תקשורתית רחבה בשנה האחרונה, בין היתר בזכות השידוך עם מכשיר האטריקס החדיש והחזק.

מקור: יח"צ Motorola Atrix Lapdock


מוטורולה לא עצרו עם הלפ-דוק, ומציעים לאטריקס תחנת עגינה למולטימדיה, המתחברת לטלוויזיה, והופכת את הסמרטפון לסטרימר איכותי.

תחנת העגינה של האטריקס. מקור: יח"צ


לאטריקס יש גם תחנת עגינה בסיסית יותר, שיודעת להתחבר למסך-מקלדת-עכבר, ההופכים אותו למחשב רגיל.


הלפ-דוק במבט חזיתי, עם שולחן העבודה שנפתח כשמחברים אליו את האטריקס. מקור: יח"צ



במילים אחרות, בעלי המוטורולה אטריקס יכולים לוותר על מחשב נוסף, כשאת כל חייהם הממוחשבים הם יכולים לנהל ממנו, באמצעות החיבור ללפ-דוק, לעמדת המסך בבית או במשרד, או למכשיר הטלוויזיה.

את חבילת האטריקס של מוטורולה, כולה או בחלקים, ניתן לרכוש בישראל בחברת אורנג'.


אסוס PadPhone - מהפיכה של ממש!!!

אסוס לקחו את הרעיון צעד נוסף קדימה, כשהבינו, שתצורת הלפטופ הקלאסית מפנה את מקומה, אט אט, למכשירי הטבלט. בצעד נועז ומבריק, הם הציגו לאחרונה מסך טבלט חסר מעבד, שיש לו כיס אחורי, אליו מוכנס הסמרטפון המתקדם שלהם, ה-Padphone.



הכיס האחורי של מסך הטבלט, אליו נכנס הפד-פון של ASUS.
מקור: יח"צ

הרעיון כל כך מבריק בפשטותו, שאתה תוהה, איך לא חשבו על זה קודם... אתה קם בבוקר, תוקע את הסמרטפון בכיס, את מסך הטבלט בתיק, ויוצא לדרך. ובכל פעם שחשקה נפשך במסך גדול יותר, אתה שולף את הטבלט, משחיל את הסמרטפון מאחור, והנה לך טבלט 10”, נוח ומשוכלל. לטבלט גם סוללה נוספת, המרחיבה את טווח הפעולה של הסמרטפון ואף טוענת אותו. ואם תתעקשו על מקלדת, אסוס מציעים לחבילה מקלדת רחבה ונוחה, המצוידת גם בעכבר מובנה, אותה תוכלו לחבר לטבלט ולהפוך אותו ללפטופ של ממש (כמו באסוס טרנספורמר). מבריק, כבר אמרנו?



זה הקטן - גדול נהיה...
הפד-פון של ASUS עם המסך בעל התצוגה המורחבת. מקור: יח"צ

הפד-פון של אסוס עוד לא עלה לארץ, נכון לכתיבת שורות אלו, אבל נקווה שהיבואן יביא לכאן את המוצר המהפכני, שעשוי לשנות לנו את כל ההרגלים... אני כבר לא יכול לחכות...


ולסיום – הצצה על ה-Ubuntu for Android


אובונטו היא, כידוע, הפצת הלינוקס הפופולארית ביותר בעולם, עם עשרות מיליוני משתמשים ותמיכה של חברת Canonical, המייסדת והמפתחת שלה. לקראת תערוכת הסלולאר האחרונה בברצלונה, חשפה קנוניקל סמרטפון מופעל אנדרואיד, שבתוכו גם שוכנת מערכת ההפעלה של אובונטו (ולהזכירכם, אנדרואיד, בבסיסה, היא לינוקס...). כשמחברים את המכשיר למסך-מקלדת-עכבר, האובונטו מתעוררת, במקביל לאנדרואיד, ומאפשרת לעבוד על המסך הגדול בסביבת העבודה המוכרת והנוחה שלה. הטלפון, כמובן, ממשיך להיות פעיל וניתן לתפעל אותו דרך ממשק שיופיע על מסך המחשב.



משמאל - הסמרטפון עם האנדרואיד. מימין - מערכת ההפעלה אובונטו המוצגת של המסך אליו הוא מחובר.
מקור: www.ubuntu.com

הפיתוח המסקרן עדיין לא יצא לשוק, אבל הבשורה הגדולה היא העובדה, שקנוניקל הצליחו להתאים את מערכת ההפעלה שלהם, שבמקור מיועדת למחשבי PC רגילים, לפלטפורמה הרזה של הסמרטפונים, בתנאי שיהיו מצויידים במעבדי ARM כפולי ליבה ומעלה. 

במילים אחרות – לא ירחק היום, שבו נוכל ליהנות ממש מכל העולמות – הסמרטפון החכם והחזק יעניק לנו מצד אחד, את הנוחות והקלילות הניידת שלו, ומצד שני, בחיבור מהיר ופשוט למסך רגיל וגדול, נקבל שולחן עבודה מורחב, כמו שאנחנו מכירים מהמחשב האישי הוותיק שלנו. 

ובשתי מילים – סמרטפון היברידי...


פרטים טכניים נרחבים על האטריקס ושלל אביזריו הנלווים תמצאו ב אתר של מוטורולה.
פרטים מלאים על הפד-פון תוכלו למצוא באתר של אסוס.
פרטים ראשונים על ה-Ubuntu for Android תוכלו לקרוא כאן.


7 תגובות:

 1. תשובות
  1. הי אלעד, טוב לראות אותך כאן... תודה!

   מחק
 2. מעניין מאוד!

  מה עם חיבור למסך עבור nokia6230i לא עושים :) ?

  שניר.

  השבמחק
  תשובות
  1. שניר, ה-6230 הנצחי של נוקיה ישאר הרבה הרבה אחרי שכל הסמרטפונים ישבקו חיים.... תודה על תגובתך!

   מחק
 3. אז בשורה האחרונה, אודי, אם אני רוצה לקנות נייח וגם סמארט פון, נניח אייפון. מה כדאי לי לעשות וכמה זה יעלה?

  נראה לי שהפיתוח הארון באמת טורף את כל הקלפים, ואשר להניח שבעתיד הלא רחוק, יהיה חיבור טלפון למחשבים...

  מכל מקום, סקירה מעניינת ומקדימה את זמנה, שאפו!

  אייל

  השבמחק
  תשובות
  1. כרגע, המוטורולה אטריקס נותן כבר את התשובה המלאה, והאסוס בקרוב מאוד. אני אישית פחות מתחבר לעולם הקנייני והסגור של האיפון והאיפד של אפל - מעדיף פלטפורמות שמתבססות על האנדרואיד, בעיקר בגלל הגמישות שלה והזיקה לקוד הפתוח. ואם אכן האובונטו יכנס בהצלחה לעולם הסמרטפונים, אזי מדובר במהפיכה של ממש, שתכניס את הז'אנר לעולם החופשי של לינוקס...

   מחק
 4. כמו שכבר כתבתי בפייסבוק, בעידן הקוד הפתוח (או הסגור) והסיכונים בקריסת המערכות של אחד או יותר מהמוצרים, לא נראה לי נכון לשים את כל הביצים בסל אחד אלא לפזר אותם כמה שיותר.
  יותר בריא להחזיק את הטלפון הנייד במקום אחד, את הטבלט במקום אחר ואת המחשב הנייד או הקבוע לשמור על ווינדוס (לבנתיים) כשהכל מגובה פיזית או בענן.
  כשאחד מהם יתקלקל או יושבת, תהיה תמיד אופציה נוספת

  השבמחק