יום שלישי, 23 ביוני 2015

יקב מוני - המלצה על סיור קסום ויין נפלא בלב הרי יהודה


את היין הנפלא של יקב מוני זכינו להכיר ולאהוב זה מכבר, אך הפעם יצאנו לסייר ולהכיר מקרוב את מקום גידול הענבים וייצור היין שלהם. הסיור עזר לנו להבין מה הופך אותו ליין כל כך טוב!
יקב מוני ממוקם בפיסת גן עדן של ממש, בעמק שורק היפהפה, שכל כך מזכיר את נופי טוסקנה... (רגע של היסטוריה: ממש בעמק הזה דוד הביס את גוליית כשקלע לו את האבן "בול בפוני").

בליבם של הרי יהודה, על גבעות שטופות השמש והמדרונות הירוקים והשופעים של עמק שורק, נטעו כ-1000 דונם של גפנים.
יקב מוני המודרני והמשוכלל, הוקם בשנת 2000 ע"י שכיב ערטול, סוחר זיתים ואב המשפחה הגאה של משפחת ערטול, משפחה נוצריה - ערבית מהכפר מרר שבגליל, שהיו כולם סוחרי זיתים ועברו להתגורר בהרי יהודה. היקב נקרא על שמו של ד"ר מוני ערטל, בנה של המשפחה.
היינן סם סורוקה הצטרף ליקב בשנת 2009 ועימו רזומה מרשים מיקבים מכל העולם (קנדה,צרפת ואוסטרליה). סורוקה ומשפחת ערטול הצליחו ליצור ביחד יין ישראלי ייחודי, מפתיע וכשר למהדרין.
 
בשנת 2014 נכנס ליקב יינן שמאוד מוערך בתעשייה, הלוא הוא היינן הישראלי ששון בן אהרון, שהחליף את סם. לששון רזומה של שנים רבות בעשיית יין ישראלי יוצא מן הכלל.
היין שמיוצר ביקב (כשר למהדרין!) מתיישן בחביות עץ השוכנות במערת גיר, המספקת את התנאים האידיאלים ליישונו של היין: סביבה טבעית של 17 מעלות צלזיוס ו-70 אחוזי לחות .פשוט מושלם .
אנחנו התענגנו על קרירות המערה וטעמנו את היינות הנפלאים, לצד ארוחת גבינות דשנה...
סביב היקב נמצא מרכז המבקרים. במרכז המבקרים ניתן לערוך פיקניקים תחת סוכת גפנים וליהנות מנקודת תצפית מיוחדת, המשקיפה לעבר הכרמים ועמק שורק. אפשר גם לבקר במנזר דיר ראפעת הסמוך ובכנסייה.
עוד מציע המרכז: סיור ברחבי היקב ובמערה בה מאוחסנות חביות היין ומטעימות יין מסדרת הנחל החדשה.

דרכי הגעה: כביש 38 משער הגיא לכיוון עמק האלה, יש לפנות לכיוון קיבוץ צרעה ימינה, מיד לאחר לפנות לבית שמש ולנסוע ישר כל הזמן עד למנזר דיר ראפעת, שם שוכן היקב. קיים שילוט לכיוון היקב מן הכביש הראשי.

שעות הפעילות: 09:00-17:00

לתיאום ביקור מראש: 02-9916629

תגובה 1:

  1. פוסט מעולה וצילומים מקסימים אין מילים ... היה זה סיור ואירוח כיד המלך ... תודה.

    השבמחק